تیم های برتر مسابقات فوتبال دستی به مناسبت هفته معلم

مقام اول

کلاس 5/1

خشایار خشنودی- صیام عابدینی- محمدپارسا امامی

مقام دوم

کلاس6/2

مانی مهدوی- محمدامین رحمانی

مقام سوم

کلاس4/2

مهدی شعبانی- محمدرضا قاسمی

 

 

احادیثی گهربار از چهارده معصوم در رابطه با فواید ورزش :

رسول الله (ص)  فرموده اند :

بهترین چیزی که خود را با آن درمان کنید، پیاده روی است.

تیراندازی را به پسرانتان بیاموزید که موجب شکست دشمن است.

حضرت علی (ع) فرموده اند :

هر کس کار (بدنى ) کند قوى تر شده ، وهر کس در کار کردن کوتاهى نماید، ضعیف تر خواهد شد.

سلامتی بالاترین نعمت است.

 

ورزش و بالا بردن هوش


آیا میدانستید ورزش کردن چه تاثیرات مفیدی روی سلامتی بدن ما میگذارد، باعث بروز چه تحولاتی در بدن ما میشود، آیا میدانستید ورزش کردن برای تقویت عملکرد هوش شما بسیار مفید و موثر است. بر اساس تحقیقات جدید ورزش های هوازی پایدار (مانند دویدن، دوچرخه سواری) نورون ها را در مغز ارتقاء می دهد، این یعنی چیزهای جدید را راحت تر می توانید یاد بگیرید، و چالش ها را نیز ساده تر می توانید حل کنید.

اگر برای بیرون رفتن و طی کردن پیاده روها به دلایل بیشتری احتیاج دارید این مورد را در نظر بگیرید: طی کردن این مسافت ها می تواند قدرت مغزتان را تقویت کند. بر اساس تحقیقات جدید ورزش های هوازی پایدار (مانند دویدن، دوچرخه سواری) نورون ها را در مغز ارتقاع می دهد، این یعنی چیزهای جدید را راحت تر می توانید یاد بگیرید، و چالش ها را نیز ساده تر می توانید حل کنید.

در این تحقیق محققان آزمایش کردند که چگونه فعالیت های ورزشی مانند دویدن، ورزش های ترکیبی با شدت بالا، ورزش های مقاومتی پایه ای پیدایش سلول های عصبی در موش ها را تحت تاثیر قرار می دهد. موش هایی که می دویدند دو تا سه برابر سلول های عصبی بیشتری در هیپوکامپ   ( قسمتی از مغز که مسئول یادگیری موقت و انجام چالش های فضایی پیچیده است ) نسبت به دیگر موش ها داشتند.

با اینکه این تحقیق روی موش ها صورت گرفته اما فعالیت های ورزشی روی مغز انسان نیز تاثیری مثبت دارند. در مورد تاثیر ورزش مغز انسان ها با جوندگان تقریبا به یک شکل در جریان خون به هیپوکامپ تغییر می کنند. این یعنی چنین تقویت سلول عصبی را در مغز انسان نیز می توان مشاهده کرد.

این اولین تحقیقی بود که روی تقویت قوای مغز به وسیله ورزش کار می کرد. مقالات زیادی درباره اینکه ورزش می تواند حافظه را تقویت کند، و استرس را کنترل کند نوشته شده، اما تحقیقات روی اینکه چگونه ورزش های بی هوازی می توانند روی مغز تاثیر بگذارند هنوز بی نتیجه است. به نظر می رسد ورزش هوازی در تقویت حافظه، خلق و خو و دقت بیشترین تاثیر را دارد. با این حال همچنان فرمول اینکه چه مقدار، چه مدت و چه نوع ورزشی بهترین تاثیر را دارد ناشناخته است. چیزی که در حال حاضر مشخص است تاثیر بیشتر ورزش هنگام صبح است.

 

پایان مسابقات فوتسال دبستان عرفان با قهرمانی تیم ششم الف

و نائب قهرمانی تیم پنجم ب

 

یک دوره مسابقات فوتسال به مناسبت هفته تربیت بدنی در دبستان عرفان برگزار می گردد.
وِیژه دانش آموزان پایه چهارم، پنجم و ششم
مهلت نام نویسی تا تاریخ 96/7/26 روز چهارشنبه می باشد.

دانش آموزان جهت نام نویسی به معلم ورزش مدرسه مراجعه نمایند.

 

 

هفته تربیت بدنی گرامی باد.

روز تربيت بدني و ورزش بهانه ايست تا به خود يادآور شويم براي بهتر زندگي كردن و تندرستي و بهره مندي از فرصتهايي كه داريم از رخوت رها گرديم و اگر تا كنون نسبت به خويش بي توجه بوده ايم حتما با اراده اي محكم به سوي سلامتي و نشاط گام برداريم و از غافله شكوفايي و شادي باز نمانيم.

نامگذاري يك روز نماديست كه وقايع مهمي در تقويم زندگيمان ثبت مي شود و ما بايد آنها را باز نگري كنيم و روزهايي اين چنين را همواره به خود يادآور شويم.
در علم پزشكي علاوه بر تجويز داروها و عملهای جراحي كه در مورد بيماري‌هاي مختلف انجام مي‌دهد، از ورزش نيز به عنوان ابزاری در جهت بهبود و سلامتي بيماران بهره مي‌برد. بعضي از پزشكان در مواردي مثل كم‌خوابي ، كم كردن وزن و ضعف‌هاي عضلاني مثــــــل كمردرد، كسب هماهنگي‌هاي عصبي و عضلاني در بعضي از انواع فلج ، توان‌بخشي ، نداشتن اشتها ، داشتن اضطراب يا هيجانات روحي ، بي‌قراري‌ها ، افسردگي‌ها ، احساس پوچي و بسياري ديگر از موارد ، بيمار خود را به ورزش كردن تشويق مي‌نمايند. انجام انواع مختلف نرمش‌ها ، علاوه بر فوايد جسمي فراوان ، بر مقابله با مشكلات عصبي و رواني نيز آثار مفيدي دارد.

 

 اهميت و نقش ورزش در تسريع روند يادگيري


هر دانش‌آموزي بارها و بارها در سالن‌هاي ورزشي ديوار حياط و راهروي مدارس، انواع رسانه‌هاي گروهي، كتاب‌ها و نشريات با عباراتي «عقل سالم در بدن سالم است» مواجه مي‌شود. با اين حال عده كمي از نوجوانان و جوانان حقيقت و معناي اصلي اين جمله را عملاً در زندگي خود به كار مي‌گيرند و اغلب آنها در برنامه‌هاي روزانه درس و ورزش را همراه هم تنظيم نمي‌كنند.
سلول‌هاي مغزي براي فعاليت‌ خود به 25 درصد از كل انرژي مورد استفاده بدن نياز دارند. آيا اين انرژي تنها به وسيله تغذيه و استراحت- به صورتي كه در بين دانش‌آموزان رايج است- تأمين مي‌شود؟
غذا خوردن با عجله شايع بين دانش‌آموزان بدون تحرك جسمي لازم، حتي اگر با استراحت كافي هم همراه باشد نمي‌تواند تأثير كاملي در رساندن ماده و انرژي مورد نياز بدن داشته باشد. در صورت نبودن برنامه‌ريزي صحيح براي انجام حركات ورزشي روزانه، مغز انرژي كافي در اختيار ندارد زيرا تلاشي براي به جريان انداختن و تنظيم و گستردن انرژي به تناسب نياز هر قسمت از بدن- خصوصاً مغز- صورت نگرفته است.
علاوه‌بر اين كم‌تحركي و رخوت جسمي از آن، تأثير مستقيم بر روي روح و روان و اعصاب دارد و ذهن را نيز به سمت خستگي و ناتواني هدايت مي‌كند كه نتيجه همه اينها بالقوه ماندن بسياري از قابليت‌هاي ذهني و استعدادهاي محصلان در يادگيري است.
اغلب اوقات دانش‌آموزان خمود و بي‌حوصله و با اكراه به سوي انبوه كتاب‌هايشان مي‌روند و سعي مي‌كنند خلل هميشگي ناشي از عدم تحرك بدني را با فشار آوردن بي‌مورد به ذهن و انواع و اقسام روش‌هاي يادگيري جبران كنند در حالي كه راه بسيار ساده‌تر و سالم‌تري مانند ورزش مي‌توانند علاوه‌بر سلامت، نشاط و افزايش فعاليت ذهني، شور و اشتياق آنان را نسبت به درس خواندن تضمين كند. براي اينكه مغز به خوبي از عهده يادگيري و حفظ مطالب درسي برآيد، علاوه‌بر رساندن مواد غذايي و انرژي كافي بايد از خوني پاك و غني از اكسيژن تغذيه شود.
بدين منظور بايد شش‌ها كاملاً از هوا پر و خالي شوند بنابراين دانش‌آموزان بايد ريه‌هاي خود را نيز نيرومند كنند و اين كار نيز به وسيله ورزش ميسر است. هر حركت ورزشي خواص و نتايج خاص خود را دارد و اين‌گونه نيست كه ورزش فقط ماهيچه‌ها را قوي كند. معلمين ورزش در مدارس بايد خواص هر حركت را نيز به محصلين خود آموزش دهند تا آنها با آگاهي كامل از نتايج سودمند ورزش بهره‌مند شوند. در ضمن براي رساندن اكسيژن كافي به سلول‌هاي مغزي دانش‌آموزان بايد ياد بگيرند كه صحيح و اصولي تنفس كنند و با عادت دادن شش‌ها به نحوه مطلوب بازده تنفسي خود را افزايش دهند.
ورزش نخستين پرونده احساسات و ادراكات آدمي است. دانش و زيبايي در تندرستي است و تندرستي حقيقي به وسيله ورزش و گردش و غذاي سالم، مقوي و منظم حاصل مي‌شود. ورزش خون را به نسبت به تمام اعضاي بدن به عضلات دست و پا و گردن و كمر به خصوص اعصاب مي‌رساند و در تمام بدن خون را به جريان درمي‌آورد.
برخي از دانش‌آموزان ممكن است ديرتر يا زودتر از دو ماه به ورزش صبحگاهي عادت نمايند و بالاخره اين اقدام مفيد عادت و طبيعت ثانوي آنان خواهد شد. ورزشي كه دختران مي‌نمايند نبايد ورزش‌هاي سنگين قهرماني باشد بلكه آنان بايد در مدرسه بيشتر تنيس روي ميز و بازي‌هاي توپ‌دار مثل واليبال و بسكتبال و ورزش‌هاي سبك ديگر نمايند و با اسباب‌هاي ورزشي سنگين مانند هالتر و دمبل كار نداشته باشند.
بنابراين بهتر آن است كه محصلان خود به فكر تنظيم فعاليت‌هاي ذهني و جسمي خويش باشند و با تصميم‌گيري و به كار بستن اراده، روي آوردن به ورزش و توأم كردن آن با تحصيل از سنگيني بار مشكلاتي كه بر روح و ذهنشان انباشته‌اند بكاهند و به تجربه عيني دريابند كه در صورت هماهنگ كردن اين دو با صرف همان وقت و همان كار ذهني در عرصه يادگيري به نتايجي چند برابر مطلوب‌تر از قبل دست خواهند يافت و در نهايت با ذهني بازتر و بسيار راحت‌تر از استعدادهاي خود بهره‌برداري خواهند كرد.

 

 

 با ورزش کردن از سرماخوردگی پیشگیری و درمان کنیم!


بر اساس تحقیقات انجام شده، گذشته از اینکه ورزش به عنوان یک عامل قوی در پیشگیری از سرماخوردگی شناخته است، حتی اشخاصی که دچارسرماخوردگی شده اند با انجام فعالیت های ورزشی ملایم روند سریع تری را در بهبود سرماخوردگی طی کرده اند.یکی از تحقیقات سال۲۰۰۲ نشان داد که کسانی که به طور منظم ورزش می کنند،۲۰ تا ۳۰ درصد کمتر به سرماخوردگی مبتلا می شوند.نگاه به ورزش به عنوان یک دارو بسیار مهم است اما باید به درستی تجویز شود، تحت کنترل بوده و ادامه داشته باشد.
ورزش کردن باعث افزایش درجه حرارت بدن می شود و می توانید با عرق کردن ناشی از ورزش بسیاری از ویروس های بدنتان را از بین ببرید. با این حال باید بسیار مراقب باشید و به بدن خود گوش دهید. ورزش را روزانه به میزان نرمال و نه شدید انجام دهید زیرا می تواند به سیستم ایمنی بدن استرس بیشتری وارد کند و اگر مراقب نباشید و یکباره ورزش را قطع کنید، این امر منجر به طولانی شدن بیماری خواهد شد .
شدت و نوع ورزش در سرماخوردگی 
به خاطر داشته باشید که ورزش بیش از حد می تواند اثر معکوس بر سیستم ایمنی بدن داشته باشد.به این دلیل که ورزش های شدید باعث افزایش تولید هورمون استرس یعنی کورتیزول می شود. هورمون های استرس مهارکننده فعالیت سلول های طبیعی قاتل هستند.این سلول ها نوعی از سلول های سفید خون بوده که به عوامل ویروسی حمله کرده و بدن را از وجود آن ها پاک می کنند.به ورزشکاران توصیه می شود که اگر علائم سرما خوردگی ” زیر گردن” دارند از ورزش اجتناب کنند.
لازم به توضیح است : اصل (بررسی گردن) در پزشکی ورزشی یکی از ساده‌ترین و موثرترین راه‌هایی است که می‌توانیم در زمان سرماخوردگی به کار ببریم تا بتوانیم تشخیص دهیم آیا باید در زمان سرماخوردگی ورزش بکنیم یا نه؟ اگر شما علایمی در قسمت‌های بالای گردن خود دارید، مثلا آبریزش و گرفتگی بینی و احساس می‌کنید دوست دارید ورزش کنید، پس می‌توانید اما حواستان باشد که ورزش‌تان نباید خیلی سخت و شدید باشد.
اگر علا ئمی زیر گردن دارید مثلا خشکی یا درد در اندام‌ها، گلودرد و گرفتگی سینه، بهتر است از ورزش‌های سخت خودداری کنید چون این نشانه‌ای است که نشان می‌دهد احتمالا عفونت ویروسی وجود دارد و ورزش می‌تواند موجب تشدید علایم شما شود.

 

ورزش مهمترین عامل در از بین بردن افسردگی‌ها
روزانه ۱۵ دقیقه ورزش کردن می تواند متوسط عمر افراد را به میزان سه سال افزایش داده و خطر مرگ را به میزان ۱۴ درصد کاهش دهد

 این دقایق کمترین زمان برای افراد بالغ جهت حفظ سلامتی است.

 ۱۵ دقیقه ورزش روزانه سرآغاز خوبی برای کسانی است که ورزش نمی کنند.

 ۱۵ دقیقه ورزش معمولی روزانه نظیر راه رفتن سریع برای هر شخصی مفید است و عمرش را سه سال بیشتر می کند.

 هر ۱۵ دقیقه ورزش بیشتر در روز خطر مرگ انسان را به میزان ۴ درصد کاهش می دهد.

 سه بار تمرین ورزشی در هفته به مدت هربار ۴۰ ثانیه برای جلوگیری از ابتلا به دیابت نوع دوم یا حتی درمان آن کافی است.

ورزش مهمترین عامل در از بین بردن افسردگی‌ها

ورزش مهمترین عامل در از بین بردن افسردگی‌ها یا پیشگیری از به وجود آمدن این نوع بیماریها است.

ثابت شده است که نرمش های مداوم روزانه موجب کاهش اضطراب، افسردگی، تنظیم و تعدیل میزان استرس و حتی تغییرات شخصیتی (پیدایش دید مثبت تری نسبت به زندگی) می شود.

این درحالی است که نشستن روی مبل و مشاهده تلویزیون به مدت شش ساعت در روز عمر انسان را به طور متوسط پنج سال کوتاه می کند

 
سن شروع ورزشکارشناسان ورزش و روان‌شناسی کودک توصیه می‌کنند که کودکان تا قبل از رسیدن به سن ۸ تا ۱۰ سالگی نباید در ورزش‌های رقابتی سازمان یافته که در آن امتیاز محاسبه می‌شود و به خصوص بزرگسالان در اجرای آن نقش دارند، شرکت کنند زیرا اگر کودکان قبل از رسیدن به سنی که از نظر احساسی و فیزیکی آماده شده باشند به ورزش‌های رقابتی بپردازند، احتمال اینکه فشار روانی دوران تمرین و زمان مسابقه و همچنین یأس ناشی از باخت تاثیرات ناگواری بر آنان بگذارد، بسیار زیاد است و می‌تواند به کنار گذاشتن دایمی ‌ورزش منتهی شود.

زیر ۸ سال
باید در بازی، کشف و یادگیری مهارت‌هایی که از طریق پرتاب کردن و گرفتن، ضربه زدن به توپ، بالا و پایین پریدن، دویدن و شنا کردن حاصل می‌شود، کاملا آزادانه رفتار کنند و این مهارت‌ها را به شادی‌بخش‌ترین روش بیاموزند.
واضح است که آموختن این موارد به آنها کمک می‌کند تا با اعتماد به نفس بیشتر وارد مرحله بعد شوند. والدین می‌توانند نقش مهمی‌ در بازی با کودکان ایفا کنند. به یاد داشته باشید که کودکان قبل از اینکه مفاهیم برد و باخت را بیاموزند، به تمرین فراوان احتیاج دارند.
 8تا10 سال 

کودکان ۸ تا ۱۰ ساله، بسته به میزان رشد خود می‌توانند در مسابقات سازمان‌یافته شرکت کنند مانند مسابقات داخلی در مدارس. آنها هنوز برای توسعه مهارت‌های خود به کمک نیاز دارند و باید کنار آمدن با ناامیدی و شکست را بیاموزند. کودکانی که بیشتر اوقات بازنده هستند بیش از دیگران مستعد کنار گذاشتن ورزش هستند. والدین و اولیای مدرسه باید مراقب باشند که با فراهم آوردن زمینه مناسب مثلا شرکت دادن این کودک در مسابقه‌ای که در آن بیشترین توانایی را دارد موجبات برنده شدن و دلگرمی‌ او را فراهم نمایند. این سنین، بهترین زمان برای پرداختن به ورزش‌های مختلف و انتخاب ورزش مورد علاقه از میان آنهاست.
 
10 تا ۱۲ سال

کودکان و نوجوانان می‌توانند از رقابت در ورزش لذت ببرند و همچنان به آموختن مهارت‌های تازه بپردازند. بعضی از کودکان در این گروه سنی استعداد و علاقه خاصی به یک ورزش به خصوص نشان می‌دهند و می‌توانند با داشتن مربی در این زمینه بسیار پیشرفت نمایند. یک مهارت بسیار مهم در این سنین، آموختن رفتار صحیح در زمان بازی، بردن و باختن است. پرداختن به ورزش در این سنین می‌تواند شامل سفرهایی با تیم ورزشی و فرصت‌هایی برای رهبری گروه هم باشد. نکته مهم در اینجاست که نباید نوجوان را بیش از حدود آمادگی و توانایی جسمی‌روحی او به انجام کاری وادار کرد.
 
نوجوانانی که به هر دلیل علاقه‌ای به شرکت در ورزش‌های رقابتی تیمی ‌ندارند، می‌توانند با راهنمایی مربیان و والدین خود به ورزش‌هایی چون اسکیت، سوارکاری، دوچرخه‌سواری و مانند اینها بپردازند
 

بهترین کلاس بهداشتی هفته اول بهمن

کلاس 6/2


کلاس برتر بهداشتی هفته آخر دی ماه

کلاس 5/2


برترین کلاس از نظر بهداشت

کلاس 2/1
 


تمیز ترین کلاس هفته دوم دی ماه

کلاس اول


بهترین کلاس از نظر بهداشت

5/1


برترین کلاس طرح مسواک

6/1بازدید کنندگان محترم، لطفا نظرات خود را در مورد مطالب سایت از طریق قسمت تماس با ما در صفحه اصلی سایت به ما منتقل کنید منتظر انتقادات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم لطفا مطالب زیبا و خواندنی خود را در قسمت تماس باما  درج نمایید تا با نام شما در سایت استفاده شود. 


شروع ارزشیابی نوبت دوم از سه شنبه97/3/1


برپایی جشنواره غذا به مناسبت هفته سلامت


اعزام دانش آموزان به اردوهای تفریحی از 97/2/5


آغاز تکرار و تمرین دروس در ماه اردبیهشت از 97/2/3


برگزاری مراسم هفته سلامت با شعار پوشش همگانی سلامت برای همه و همه جا